Europski dan jezika, čiji je cilj promovirati i zaštititi bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika za sve, obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe. Obilježen je i ove godine u Varaždinu, 28. rujna 2024. godine, na Franjevačkom trgu.

Moto manifestacije je bio “Deutsch ist nah!“, a Europski dan jezika održava se uz potporu udruge EKULT-Europski kulturni krug – udruge za popularizaciju njemačkog jezika na području Republike Hrvatske, a Lea Lesar, učiteljica njemačkog jezika, ujedno je  i glavna inicijatorica obilježavanja ove manifestacije u našoj županiji

U ovogodišnji projekt obilježavanja uključili su se Elektrostrojarska škola Varaždin, Gospodarska škola Varaždin, OŠ Radovan, Tužno, Trnovec, Višnjica, Donja Voća, Ivanec, Klenovnik, Breznički Hum, Vidovec, Cestica, Sv.Ilija, V.OŠ, II.OŠ, IV. OŠ, III.OŠ i dječji vrtić Škrinjica iz Vidovca, a kroz prezentaciju suvenira koje su izradili učenici građani su se mogli upoznati sa simbolima i poviješću različitih zemalja.

Predstavnice IV. OŠ Varaždin bile su učenice 5.b razreda Eva Gradinšćak, Nika Vidaček i Lara Mintas te njihova mentorica učiteljica Sara Mlakar.